POUŽITÍ SILIKONOVÝCH FOREM NA VÝROBU SVÍČEK
Silikonová forma snese teplotu do 200° C. Je vhodná k odlévání vosku, mýdla, sádry, pryskyřice, a pod. Před prvním použitím doporučuji přečíst si následující pokyny.
1. Před prvním použitím
U nových forem dochází v silikonu k uvolnění silikonového oleje, který je třeba odstranit jarovou vodou, nebo formu vytřeme papírovým ubrouskem navlhčeným v technickém lihu. Po té formu necháme uschnout. Pokud bychom tento krok vynechali a nalili vosk do formy s olejem, mohlo by se u některých vosků stát, že by vznikla reakce oleje a vosku a výsledek by se projevil nežádoucím způsobem na povrchu odlitku ve formě bublin, nebo drobných dírek. K zabránění tohoto nepříznivého výsledku je lépe použít palmový vosk. Pokud je používán k odlévání parafín – je doporučeno doplnit vhodnou přísadu. Např. STEARIN v poměru cca 20% (způsobí zmléčnění vosku), nebo Aditiva, např. CANDITIV 5-7% (způsobí velmi mírné zmléčnění vosku), nebo KERA PLUS 1% (vytvoří lesklý povrch).
2. Fixace knotu.
Konec knotu provlékneme uchem větší jehly a propíchneme formu v místech, kde chceme mít jeho budoucí vyústění. Konec knotu zajistíme špendlíkem. Žádné další zajištění, např. tmelem není potřeba. Na opačném konci zajistíme knot běžným způsobem fixační jehlou.
3. Fixace formy.
Některé formy jsou svisle rozřízlé z důvodu snadného vyjmutí odlitku. Malé formy stačí lehce stáhnout několika plochými gumičkami. (kulaté gumičky nejsou vhodné, neboť u kónických forem sjíždějí dolů). Na větší formy gumičky použít nelze, protože by vlivem teploty vosku mohly prasknout a vosk by se vylil. Fixaci forem lze provést pevným provázkem, který několikrát omotáme dokola formy, anebo lze použít strečovou folii.
Pozn: Na formách jsou provedeny jen nejnutnější řezy ke snadnému vyjmutí odlitku. Pokud by se stalo, že i přesto by bylo vyjmutí odlitku problematické a odlitek by se při vyjmutí lámal, je možné provést na formě další svislé řezy.
4. Dolévání nepřístupných míst. (např. spodní cíp křídel andělů)
U forem, kde jsou dutiny vedoucí nahoru a vosk tam dotéká systémem "spojených nádob", vzniká často problém vlivem smršťování vosku během tuhnutí. Vosk si smršťování objemu vybírá právě z těchto míst. Výsledkem jsou nedolité vystouplé spodní části. Tomuto problému se dá předejít dvojím litím vosku: nejprve se do formy naleje nepatrné množství vosku a forma se našikmí dnem vzhůru co to jde, aby se vosk nevylil. Tak se vosk nechá zalít do těchto problematických míst a nechá se ztuhnout. Po té se forma zaleje voskem běžným způsobem.
Pozn: V některých případech lze tomuto problému zabránit použitím palmového vosku, který má menší smrštivost při tuhnutí.
5. Lití vosku.
Vosk se do forem odlévá při teplotě cca 100°C. Při chladnutí vosku ve formě dochází ke smršťování jeho objemu. Současně má vosk při tuhnutí tendenci přilnout k okrajům formy. Konečný tvar svíčky je tedy tak trochu závislý na pružnosti materiálu formy. Čím méně je materiál pružný a poddajný - tím výsledný tvar svíčky odpovídá požadovanému tvaru. Tomuto nepříznivému jevu lze částečně zabránit opakovaným propichováním tuhnoucího vosku v jeho středu. Pomáháme tak vosku změnit směr smršťování a to směrem od středu ke stěnám formy. Uvnitř pak vzniká díra, kterou po ztuhnutí zalejeme voskem.
6. Závěrečné dolití vosku
Po vytvrdnutí vosku ve formě zastřihneme knot a vzniklý otvor dolejeme voskem. Před vyjmutím vosku nutno odstranit veškeré fixace, zejména spodní špendlík, na který se často zapomíná.
7. Vnitřní otvory
Některé odlitky mají vnitřní otvory (např. džbánek, slon, a pod.). Po vyjmutí odlitku zůstane v těchto otvorech tenká blána vosku, kterou je třeba odlomit a začistit nožem.
8. Odlévání plochých forem
Lití plochých forem je jednoduché, rychlé a zábavné. Formu opatříme knotem, který na rozdíl od 3D forem není nutné fixovat, neboť ve formě dobře drží sám. Zalejeme voskem a necháme zatvrdnout. Po té svíčku vyndáme. Spodní část knotu odstřihneme nejlépe nůžkama na nehty s oblým ostřím.
Přeji Vám radost z tvoření
Hana Svatoňová