PRODEJ ZBOŽÍ  NA SLOVENSKO

prezentace výroby glycerinových mýdel na ČT1- Sama doma 4.6.2013

KONTAKT

atelier H - Ing. arch. Hana Svatoňová
Novozámecká 878, 190 12 Praha 9, Dolní Počernice
tel: 602 212 773

atelier.h@seznam.cz

 


Úvod » O FORMÁCH OBECNĚ

O FORMÁCH OBECNĚ

JAK VZNIKAJÍ FORMY

Často slýchám dotazy, jak získávám formy, které Vám nabízím. Tak tedy:

Všechny formy, vyrábím sama. Jedná se o maloseriovou ruční výrobu. Základem pro výrobu formy je kvalitní kopyto, které získávám několika způsoby:

1. Různé tvary, figurky, nebo reliéfy, získám hotové a podle nich formy vyrábím.

2. Tvary vlastní, autorské, kde prvotním základem je nápad, myšlenka, někdy přiletí na pomoc múza. Následuje ruční zpracování navrženého tvaru pomocí různých materiálů, dále výroba pevného kopyta, podle kterého vyrábím formy.

3. Kombinací obou předchozích možností, např. vložením figurky nebo reliefu do vlastního tvaru a obráceně. Vytvořím tak nepřeberné množství jedinečných motivů, které nikde v žádném jiném e-shopu nenajdete.

Vzhledem k tomuto velkému množství nemohu mít nabízené formy skladem. Proto je vyrábím na základě konkrétních objednávek. Zpracování mi trvá několik dní, max. cca 1 týden.

Formy jsou vyrobené z kvalitního bílého silikonu. Materiál je měkký a poddajný, pracuje se s ním velmi dobře. Formy lze vylít voskem, sádrou, pryskyřicí a jinými materiály. Upozorňuji však na skutečnost, že nemají potravinářský atest.

Některé formy jsou záměrně několikrát svisle rozřízlé. Je to proto, aby šel odlitek snadno vyndat. (příkladem jsou např. andělíčci, jejichž křídla rozříznutí absolutně vyžadují)

 

Formy na svíčky a mýdla jsou podle tvaru rozděleny do několika kategorií:

Formy na svíčky Ploché - jedná se převážně o formy na svíčky autorské. Lití vosku i vyklápění svíčky je jednoduché a pohodlné. Některé odlitky je možné postavit nejen klasicky na ležato, ale podle potřeby je lze postavit i na výšku.

Formy na svíčky 3D – zde jsou zahrnuty veškeré tvary, figurky a sošky ve 3D provedení, ať už se jedná o svíčky autorské, tematické, s dekorem, kameny, nebo základní tvary

Formy na čajové svíčky – malé i velké, které se vkládají do plechových kalíšků

Formy na mýdla

Formy na reliéfy – tyto formy jsou ploché ve 2D provedení a odlitky slouží k dekoraci svíček a jiných výrobků

Formy ostatní – do této kategorie jsou vloženy formy jako např. rámečky, kazety, velké plastiky aj.

Formy zakázkové a firemní – jedná se o výrobu atypických forem a forem s firemním logem

 

POUŽITÍ SILIKONOVÝCH FOREM NA VÝROBU SVÍČEK

Silikonová forma snese teplotu do 200° C. Je vhodná k odlévání vosku, mýdla, sádry, pryskyřice, a pod. Před prvním použitím doporučuji přečíst si následující pokyny.

1. Před prvním použitím, a pokud forma není delší dobu používána, dochází v silikonu k uvolnění silikonového oleje, který je třeba odstranit jarovou vodou, nebo formu vytřeme papírovým ubrouskem navlhčeným v technickém lihu. Po té formu necháme uschnout. Pokud bychom tento krok vynechali a nalili vosk do formy s olejem, mohlo by se u některých vosků stát, že by vznikla reakce oleje a vosku a výsledek by se projevil nežádoucím způsobem na povrchu odlitku ve formě bublin, nebo drobných dírek. K zabránění tohoto nepříznivého výsledku je lépe použít palmový vosk. Pokud je používán k odlévání parafín – je doporučeno doplnit vhodnou přísadu. Např. STEARIN v poměru cca 20% (způsobí zmléčnění vosku), nebo Aditiva,  např. CANDITIV 5-7% (způsobí velmi mírné zmléčnění vosku), nebo KERA PLUS 1% (vytvoří lesklý povrch).

2. Fixace knotu.

Konec knotu provlékneme uchem větší jehly a propíchneme formu v místech, kde chceme mít jeho budoucí vyústění.  Konec knotu zajistíme špendlíkem. Žádné další zajištění, např. tmelem není potřeba. Na opačném konci zajistíme knot běžným způsobem fixační jehlou.

3. Fixace formy.

Některé formy jsou svisle rozřízlé z důvodu snadného vyjmutí odlitku. Malé formy stačí před lehce stáhnout několika plochými gumičkami. (kulaté gumičky nejsou vhodné, neboť u kónických forem sjíždějí dolů). Na větší formy gumičky použít nelze, protože by vlivem teploty vosku mohly prasknout a vosk by se vylil. Fixaci forem lze provést pevným provázkem, který několikrát omotáme dokola formy, anebo lze použít strečovou folii.

Pozn: Na formách jsou provedeny jen nejnutnější řezy ke snadnému vyjmutí odlitku. Pokud by se stalo, že i přesto by bylo vyjmutí odlitku problematické a odlitek by se při vyjmutí lámal, je možné provést na formě další svislé řezy.

4. Lití vosku.

Vosk se do forem odlévá při teplotě cca 100°C. Při chladnutí vosku ve formě dochází ke smršťování jeho objemu. Současně má vosk při tuhnutí tendenci přilnout k okrajům formy. Konečný tvar svíčky je tedy tak trochu závislý na pružnosti materiálu formy. Čím méně je materiál pružný a poddajný - tím výsledný tvar svíčky odpovídá požadovanému tvaru. Tomuto nepříznivému jevu lze částečně zabránit opakovaným propichováním tuhnoucího vosku v jeho středu. Pomáháme tak vosku změnit směr smršťování a to směrem od středu ke stěnám formy. Uvnitř pak vzniká díra, kterou po ztuhnutí zalejeme voskem.

5. Dolévání nepřístupných míst. (např. spodní cíp křídel andělů)

U forem, kde jsou dutiny vedoucí nahoru a vosk tam dotéká systémem "spojených nádob", vzniká často problém vlivem smršťování vosku během tuhnutí. Vosk si smršťování objemu vybírá právě z těchto míst. Výsledkem jsou nedolité vystouplé spodní části. Tomuto problému se dá předejít dvojím litím vosku: nejprve se do formy naleje nepatrné množství vosku a forma se našikmí dnem vzhůru co to jde, aby se vosk nevylil. Tak se vosk nechá zalít do těchto problematických míst a nechá se ztuhnout.   Po té se forma zaleje voskem běžným způsobem.

Pozn: V některých případech lze tomuto problému zabránit použitím palmového vosku, který má menší smrštivost při tuhnutí.

6. Vnitřní otvory

Některé odlitky mají vnitřní otvory (např. džbánek, slon, a pod.). Po vyjmutí odlitku zůstane v těchto otvorech tenká blána vosku, kterou je třeba odlomit a začistit nožem.

 

Přeji Vám radost z tvoření

Hana Svatoňová