PRODEJ ZBOŽÍ  NA SLOVENSKO

prezentace výroby glycerinových mýdel na ČT1- Sama doma 4.6.2013

KONTAKT

atelier H - Ing. arch. Hana Svatoňová
Novozámecká 878, 190 12 Praha 9, Dolní Počernice
tel: 602 212 773

atelier.h@seznam.cz

 


Úvod » FORMY NA SVÍČKY 3D

FORMY NA SVÍČKY 3D

Vyrábíme JEDINEČNÉ SILIKONOVÉ FORMY NA SVÍČKY,  jaké nenaleznete v žádném jiném e-shopu. V této kategorii naleznete 3D formy, rozdělené do několika kategorií.

Návod na POUŽITÍ SILIKONOVÝCH FOREM naleznete ZDE

Aktuální novinka - forma na šestihran vhodný jako korpus na výrobu vyřezávaných svíček

...............................................

Formy 3D ABSTRAKTNÍ

Formy 3D ANDĚLÉ

Formy 3D MYSTICKÉ

Formy 3D KLASICKÉ

Formy 3D ZÁKLADNÍ TVARY

Formy 3D KVĚTINY

Formy 3D S RELIEFEM

Formy 3D POSTAVY

Formy 3D ZVÍŘÁTKA

Formy 3D RYBKY

Formy 3D AUTA

Formy 3D OSTATNÍ

Formy 3D KÁVOVÉ SVÍČKY

Formy 3D CUKRÁRNA

Formy 3D KAMENY

Formy 3D SKLÁDANKY

 

 

 

 

Formy 3D PRO ŠTĚSTÍ

Formy 3D VALENTÝN

Formy 3D VELIKONOČNÍ

Formy 3D HALLOWEEN

Formy 3D VÁNOČNÍ

 

 

 

Na myšlenku zabývat se vytvářením nových netradičních tvarů svíček mě přivedla skutečnost, že je mnoho lidí, kteří se zabývají výrobou svíček a mají k dispozici stále stejné formy. Většinou se jedná o neustále se opakující geometrické tvary, jako např. krychle, kvádry, jehlany a kužely. Výrobci svíček pak mají možnost v konkurenci obstát pouhým vymýšlením barevných a technických kombinací.

Nabídkou netradičních tvarů bych chtěla rozšířit kreativitu při odlévání svíček, mýdel a jiných materiálů. Svíčku lze vybarvit speciálními barvami na vosk, sádrový odlitek lze vybarvit temperovými barvami, případně nalakovat bezbarvým matovým lakem.

Jedná se o maloseriovou ruční výrobu.

 


POUŽITÍ SILIKONOVÝCH FOREM

Silikonová forma snese teplotu do 200° C. Je vhodná k odlévání vosku, mýdla, sádry, pryskyřice, a pod. Před prvním použitím doporučuji přečíst si následující pokyny.

1. Před prvním použitím, a pokud forma není delší dobu používána, dochází v silikonu k uvolnění silikonového oleje, který je třeba odstranit jarovou vodou, nebo formu vytřeme papírovým ubrouskem navlhčeným v technickém lihu. Po té formu necháme uschnout. Pokud bychom tento krok vynechali a nalili vosk do formy s olejem, mohlo by se u některých vosků stát, že by vznikla reakce oleje a vosku a výsledek by se projevil nežádoucím způsobem na povrchu odlitku ve formě bublin, nebo drobných dírek. K zabránění tohoto nepříznivého výsledku je lépe použít palmový vosk. Pokud je používán k odlévání parafín – je doporučeno doplnit vhodnou přísadu. Např. STEARIN v poměru cca 20% (způsobí zmléčnění vosku), nebo Aditiva,  např. CANDITIV 5-7% (způsobí velmi mírné zmléčnění vosku), nebo KERA PLUS 1% (vytvoří lesklý povrch).

2. Fixace knotu.

Konec knotu provlékneme uchem větší jehly a propíchneme formu v místech, kde chceme mít jeho budoucí vyústění.  Konec knotu zajistíme špendlíkem. Žádné další zajištění, např. tmelem není potřeba. Na opačném konci zajistíme knot běžným způsobem fixační jehlou.

3. Fixace formy.

Některé formy jsou svisle rozřízlé z důvodu snadného vyjmutí odlitku. Malé formy stačí před lehce stáhnout několika plochými gumičkami. (kulaté gumičky nejsou vhodné, neboť u kónických forem sjíždějí dolů). Na větší formy gumičky použít nelze, protože by vlivem teploty vosku mohly prasknout a vosk by se vylil. Fixaci forem lze provést pevným provázkem, který několikrát omotáme dokola formy, anebo lze použít strečovou folii.

Pozn: Na formách jsou provedeny jen nejnutnější řezy ke snadnému vyjmutí odlitku. Pokud by se stalo, že i přesto by bylo vyjmutí odlitku problematické a odlitek by se při vyjmutí lámal, je možné provést na formě další svislé řezy.

4. Lití vosku.

Vosk se do forem odlévá při teplotě cca 100°C. Při chladnutí vosku ve formě dochází ke smršťování jeho objemu. Současně má vosk při tuhnutí tendenci přilnout k okrajům formy. Konečný tvar svíčky je tedy tak trochu závislý na pružnosti materiálu formy. Čím méně je materiál pružný a poddajný - tím výsledný tvar svíčky odpovídá požadovanému tvaru. Tomuto nepříznivému jevu lze částečně zabránit opakovaným propichováním tuhnoucího vosku v jeho středu. Pomáháme tak vosku změnit směr smršťování a to směrem od středu ke stěnám formy. Uvnitř pak vzniká díra, kterou po ztuhnutí zalejeme voskem.

5. Dolévání nepřístupných míst.

U forem, kde jsou dutiny vedoucí nahoru a vosk tam dotéká systémem "spojených nádob", vzniká často problém vlivem smršťování vosku během tuhnutí. Vosk si smršťování objemu vybírá právě z těchto míst. Výsledkem jsou nedolité vystouplé části. Tomuto problému se dá předejít dvojím litím vosku: nejprve se do formy naleje nepatrné množství vosku a forma se našikmí dnem vzhůru co to jde, aby se vosk nevylil. Tak se vosk nechá zalít do těchto problematických míst a nechá se ztuhnout.   Po té se forma zaleje voskem běžným způsobem.

Pozn: V některých případech lze tomuto problému zabránit použitím palmového vosku, který má menší smrštivost při tuhnutí.

6. Vnitřní otvory

Některé odlitky mají vnitřní otvory (např. džbánek, slon, a pod.). Po vyjmutí odlitku zůstane v těchto otvorech tenká blána vosku, kterou je třeba odlomit a začistit nožem.

 

Přeji Vám radost z tvoření

Hana Svatoňová